مدیر گروه : سید عباس تبار حسینی

شماره تفن:  ۰۹۱۵۳۰۱۹۳۸۳-۰۹۳۰۲۲۰۳۰۰۵

مجله املاک الماس خراسان

آشنایی با انواع کاربری های زمین

آشنایی با انواع کاربری های زمین

در این مقاله می خواهیم یکبار برای همیشه شما را با انواع کاربری های زمین آشنا کنیم و ببینیم این کاربری ها چیست و چه تفاوتی با هم دارند تا در معاملات هوشیار عمل کنیم.

بسیاری از افراد بدلیل آشنا نبودن با انواع کاربری های زمین که تاثیر مستقیم زیادی در قیمت زمین می گذارد ،باعث می شود سرشان در معاملات کلاه برود و در سرمایه گذاری خود دچار ضرر زیادی شوند. در ادامه مقاله با انواع کاربری های زمین آشنا می شویم در صورت درخواست راهنمایی بیشتر می توانید با کلیک بر روی این متن  از مشاوران ما در این زمینه کمک بگیرید و یا نظر خود یا پرسش خود را در بخش دیدگاه با ما در میان گذارید.

کاربری زمین یعنی چه؟

کاربری ساختمان در واقع طرحی جامعی است که چگونگی استفاده و کاربرد زمین را بیان می‌کند. 

 در واقع می توان گفت به ‌طور کلی می‌توان گفت که نحوه‌ی استفاده از یک ملک یا ساختمان، که بر مبنای طرح تفصیلی شهرداری و بر اساس چگونگی استفاده از آن ساختمان و فعالیت‌های شهری اطراف آن مشخص می‌شود، کاربری ساختمان گویند.

کاربری انواع زمین یا ملک به ۸ دسته تقسیم می شوند  که عبارت است از  کاربری مسکونی، کاربری تجاری، کاربری کشاورزی، کاربری صنعتی، کاربری خدماتی، کاربری معدن، کاربری ورزشی و فاقد کاربری تقسیم‌بندی شده است.

کاربری مسکونی

کاربری مسکونی یعنی فرد می تواند در زمین خود ساختمان بسازد و اگر می خواهد آپارتمان بسازد  بستگی به تراکم ان منطقه اقدام به ساخت کند دارد.

معمولا ساختمان‌ها به ‌منظور سکونت و یا برای راه‌اندازی کسب‌وکار ساخته می‌شوند.  برای مثال واحد مسکونی ساختمانی است که یک یا چند نفر یا خانواده در آن زندگی می‌کنند.

واحد های مسکونی­ _تجاری ساختمانی است که قسمتی از آن برای سکونت و بخش دیگر برای کسب‌وکار و تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند بسیار از مجتمع ها و برج های که امروزه مبینیم در سطح شهر مانند  برج  آرمیتاژ که پایین ان تجاری و بالا مسکونی. 

انواع کاربری های زمین

کاربری کشاورزی

 کاربری کشاورزی معمولا  برای دو نوع زمین صادر می‌شود: زمین زراعی و باغ. کاربری کشاورزی زراعی اغلب برای زمین‌هایی صادر می‌شود که در آن محصولاتی زود رو مانند گندم، ذرت و انواع صیفی‌جات کشت می‌شود.

اغلب این گونه از زمین‌ها در روستاها  و مناطق حاشیه شهری هستند که در حال چسبیدن به شهر اند .

انواع کاربری های زمین

کاربری خدماتی

کاربری خدمات بسیار مشابه کاربری تجاری است که در ادامه درمورد ابن کاربری نیز بحث می کمیم . این نوع کاربری مرتبط با خدمات عمومی برای کل مردم می باشد برای مثال می توان به  مکان های عمومی مثل حمام های عمومی.

 در واقع می توان گفت تفاوت کاربری خدماتی با کاربری تجاری این است که چون کاربری خدماتی فعالیتی عام‌المنفعه است بنابراین برای گرفتن مجوز از طرف  شهرداری مناطق دیگر نیازی به پرداخت هزینه  دیگر نخواهد بود.

اما باید دقت کنیم که در صورت تصمیم به تغییر کاربری باید هزینه‌های تبدیل کاربری پرداخت شود.

کاربری ساختمان تجاری

کاربری تجاری برای یک زمین بدین معنی است که فرد می تواند در این زمین مغازه یا مجتمع های تجاری مختلف مانند رستوران ها آرایشگاه و غیره ایجاد کند. دقت کنیم که این نوع کاربری مخصوص امور تجاری است  و با کاربری مسکونی متفاوت است.

در هنگام خرید واحد های تجاری ابن نکته بسیار مهم است که دقت کنیم زمین و یا واحدی که می خواهیم خریداری کنیم حتما کاربری تجاری داشته باشد زیرا ممکن است این واحد ها دور از چشم شهر داری بر روی کاربری مسکونی ساخته شده باشد که در این صورت ملک فاقد اعتبار است.

انواع کاربری های زمین

کاربری ساختمان صنعتی

از دیگر انواع کاربری های زمین می توان کاربری صنعتی را نام برد . زمین های دارای این نوع کاربری مجاز هستند هرگونه کارخانهجات تعمیر گاه ها واحد های صنعتی و غیره را بروی ان راه اندازی کنند

معمولا این نوع کاربری برای زمین های درون شهرک های صنعتی خارج از شهر و کمی حاشیه شهر هستند صادر می شود.

انواع کاربری های زمین

کاربری ورزشی

از دیگر انواع کاربری های زمین که کمتر گستردگی دارد کاربری ورزشی است . این نوع کاربری اغلب برای ساخت استادیوم‌های ورزشی، زمین‌های بازی و باشگاه‌های ورزشی صادر می‌شود.

زمین های استخرهای سرپوشیده و روباز نیز دارا کاربری ورزشی هستند.

انواع کاربری های زمین

کاربری معدن

 این نوع از کاربری برای زمین هایی که ماده‌ای با ارزش و البته قابل ‌استخراج در خود دارد امکان احداث معدن در آن فراهم خواهد بود لذا برای احداث معدن باید کاربری معدن برای آن اخذ شود.
این نوع کاربری معمولا دولتی بوده و کمتر دیده می شود که به صورت خصوصی صادر شود.

انواع کاربری های زمین

فاقد کاربری

زمین‌هایی که در هیچ‌کدام از کاربری های که گفته شده بود را ندارد زمین‌هایی فاقد کاربری هستند که یا به ‌عنوان ذخیره‌های شهری در نظر گرفته‌ شده‌اند و یا طرح جامع و تفصیلی‌ای برای آزادسازی آن‌ها ارائه نشده است لذا مجوز شهرداری به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

تازه ترین آگهی های املاک

مالک هستید و قصد فروش ملک خودرا دارید؟

مالک هستید و قصد فروش ملک خودرا دارید؟

 این کار را به ما بسپارید در کوتاه ترین زمان ملک خود را آگهی کنید و در معرض دیده هزاران نفر قرار دهید.

 این کار را به ما بسپارید در کوتاه ترین زمان ملک خود را آگهی کنید و در معرض دیده هزاران نفر قرار دهید.

خرید زمین - املاک الماس خراسان
املاک الماس خراسان

گروه مشاوران املاک الماس خراسان

مدیریت گروه : سید عباس تبار حسینی

تلفن تماس:  ۰۹۱۵۳۰۱۹۳۸۳-۰۹۳۰۲۲۰۳۰۰۵

اعتبار ما اعتماد شما ست

آدرس دفتر

شبکه های اجتمایی

شما می توانید با ما همواره از طریق شبکه های اجتمایی و شماره تلفن های املاک الماس خراسان در ارتباط باشید